مفاهیم پسوندها در ثبت دامنه

2
+2

وب سایت خود را نام گذاری نمایید

بدون داشتن یک نام دامین ساده و مرتبط ممکن است هیچکاه مردم به سایت شما وارد نشوند.

 

چگونه دامین خود را نام‌گذاری کنیم؟

کاربران با تایپ نام دامین شما در مرورگر ، با کلیک کردن بر روی نام آن در صفات مختلف وب و یا جستجو در موتورهای جستجو وارد سایت شما می‌شوند . نام سایت شما قبل از اینکه کاربرانتان وارد سایت شما بشوند تا شما بتوانید آن‌ها را از طریق صفحات سایت خود جذب نمایید در انتخاب آن‌ها تاثیر گذار است. بنابراین اولین قدم شما برای ایجاد وب سایتی موفق انتخاب یک نام دامنه ی مناسب می‌باشد. نام دامنه‌ی شما می بایست متناسب با موضوع وب سایتتان باشد تا بینندگان بدانند که موضوع وب سایتی که وارد آن می‌شوند چیست.

 

آدرس اینترنت شما

هنگامیکه افراد نام دامنه‌ی شما را در یک مرورگر تایپ می‌کنند سرورهایی هستند که نامه دامنه‌ی شما را به IP آدرس‌ها تبدیل می‌کنند و به این صورت ارتباط برقرار می‌شود در واقع این نام دامنه‌ی شما یک عبارت است که توسط این سرورها به IP تبدیل می‌شود مزیت‌ این عمل در آنست که خود شما و همه‌ی بازدیدکنندگان وب سایت‌تان نام دامنه را نسبت به IP که شامل تعدادی اعداد است بهتر به خاطر می‌سپارند. نام‌های دامنه باعث می‌شوند تا شرکت شما در مقایسه با سایر شرکت‌ها متمایز شود انتخاب نامی منحصر به فرد شما را قادر می‌سازد تا بتوانید نام تجاری خود را به صورت آنلاین به نمایش گذارید و به این طریق شرکت خود را از سایر رقیبان تجاری خود متمایز سازید.

نامه دامنه‌ی شما؛ آدرس شما در اینترنت می‌باشد بنابراین این نام را واضح، کوتاه و به یادماندنی انتخاب کنید.

 

چگونه نام دامنه را ثبت کنیم؟

شما می‌توانید نام دامنه‌تان را از طریق registrar‌ ها و یا شرکت‌های میزبانی وب به ثبت برسانید اگر شما نمی‌دانید که چگونه باید وب‌سایتتان را راه‌اندازی کنید. به ثبت رساندن نام دامنه‌ اولین قدمی است که شما می‌بایست انجام دهید ، این عمل شما را برای ایجاد سریعتر وب‌ساییتان یاری می‌نماید.

یک ایده‌ی بسیار خوب دیگر اینست که اسامی مشابه دامین خود را به ثبت برسانید و آن‌ها را بعنوان دامنه جانشین (domain Alias) بر روی وب‌ساییتان تنظیم کنید. با استفاده از دامنه های جانشین (Domain Aliassing) شما می‌توانید اشتباهات تایپی کاربران را اصلاح نمایید برای مثال چنانچه نام دامین شما tehrani.com است و کاربر tehrany.com را وارد نماید در صورتی که شما دامین دوم یعنی tehrany.com را ثبت کرده و آنرا به عنوان دامنه جانشین tehrani.com تعریف کرده باشید باز هم کاربر صفحه‌ی اول سایت شما را مشاهده خواهد کرد.

 

بهترین نام دامنه

به طور مثال صاحبان مشاغل از نام شرکتشان بعنوان نام دامنه‌شان استفاده می کنند این کار نام دامنه‌ی آن ها را آسان و به یاد ماندنی می‌کند گاهی اوقات نام محصول یا علامت تجاری شما مهم تر از نام شرکت شما می باشد در اینصورت از نام آنها بعنوان نام دامنه‌تان استفاده کنید. همچنین شما می توانید کلیه‌ی این اسامی (نام شرکت ، نام محصول و نامهای مرتبط و …. ) را ثبت کنید و آن‌ها را به عنوان دامنه جانشین (Damain Aliassing) به وب سایت خود متصل نمایید این عمل برای بالا بردن کاربران سایت شما بسیار مفید است و کار آنها را برای یافتن وب سایت شما بسیار آسان می‌سازد.

 

انتخاب پسوند دامنه‌ها

پس از انتخاب نام دامنه‌ی مناسب، کوتاه، به یاد ماندنی و همچنین وابسته به حرفه‌تان نوبت به انتخاب پسوند دامنه می رسد که انتخاب آن اهمیت بسیاری دارد.

پس از انتخاب نام دامنه‌ی مناسب، کوتاه، به یاد ماندنی و همچنین وابسته به حرفه‌تان نوبت به انتخاب پسوند دامنه می رسد که انتخاب آن اهمیت بسیاری دارد. همه ی مردم ابتدا در مورد پسوند .com فکر می‌کنند اگر نام دامنه‌ی مورد نظرتان با پسوند .com آزاد می باشد آن را به ثبت برسانید. به دلیل عالی‌بودن؛ قابل قبول بودن وعامه پسند بودن این پسوند اکثر نامهای موجود این پسوند به ثبت رسیده‌اند و به سختی می‌توان دامنه‌ای با این پسوند و با نام مورد نظر یافت. شما می توانید نام دامنه‌تان را با پسوند دیگری ثبت کنید و یک دامین با پسوند .com هم که آزاد است را به ثبت برسانید و به دامنه‌ی اصلی تان متصل کنید این تکنیک سبب می‌شود تا ترافیک وب سایت شما افزایش یابد. اگر نتوانستید با پسوند .com دامنه‌ای را به ثبت برسانید پسوندهای دیگری نیز وجود دارند البته بعضی از پسوندها ممکن است برای وب‌سایت شما مناسب‌تر باشند در زیر توضیحاتی جهت شناخت بیشتر این پسوندها آمده است. پسوندهای .com,.net,.org, .info, .Biz پسوندهای متداولتری هستند و سبب می‌شوند تا ترافیک وب سایت شما افزایش یابد.

 

دسته اول (3 حرفی): دامنه های Top Level    عمومی یا gTLDs :

سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترین دامنه های جهانی شناخته می شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه organization به معنی سازمان است . هر یک از این دامنه ها باید در جای صحیح خودش استفاده شود . به عنوان یک شرکت که در زمینه خدمات اینترنت فعالیت می کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند . این قاعده توسط خیلی از شرکتهای مشهور جهان رعایت می شود . 

دسته دوم (3 حرفی جدید): دامنه های Top Level عمومی جدید ( NEW gTLDs ):

دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند . این دامنه های به منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های دسته اول ایجاد شده است و میشد گفت دامنه های جدیدی هستند . اخیرا دامنه Info به منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب سایتها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به صورت اشانتیون و یکساله و رایگان ارائه می شود . اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت یکساله ثبت می شود و سال بعد مجبورید برای تمدید آن مبلغی تقریبا 1.5 تا 2 برابر دامنه های دسته اول برای آن بپردازید . چون این دامنه از ابتدا یکی از دامنه های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان وب سایتها از آن به این صورت ارائه می شود . پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمتهای پایین مثل 2900 تومان !!! ثبت می کنند حرص نزنید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما میگیرند !! 

دسته سوم (3 حرفی): دامنه های مخصوص sTLDs l ) Top Level ):

این دامنه ها هم جزو دامن های مخصوص و یا به قول معروف سلطنتی اینترنت محسوب می شوند همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامنه های نامرسوم INT یا MIL 

دسته چهارم (دو حرفی): دامنه های بین المللی کشورهای جهان ( ccTLDs ):

معروف ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی متعلق به کشورها یا مناطقی از جهان است که در زیر لیست شده است که اکثرا توسط بعضی از افراد برداشت های نادرستی از آن شده است:

WS: Samoa

CC: Cocos

TV: Tuvalu

BZ: Belize

و ...

به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی زنجان ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود . خوشبختانه در انتخاب این دامنه ، شانس با کشورمان همراه بوده است چرا که در حالی که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است .

آشنایی با شناسه های رایج دامین

فرض کنید آدرس سایتی www. servernegar.com باشد در این صورت قسمت بعد از www یعنی servernegar.com اصطلاحاً Domain یا دامنه نامیده می شود. جهت قرار دادن سایت مورد نظر شما در اینترنت باید حتما Domain شما ثبت شده باشد و بر روی یک فضای اینترنتی بنام هاست Host تنظیم گردد.

دامین یا دامنه دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک معمولا برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که متداولترین آنها عبارتند از:

info , .biz , .ir , .org , .net , .com

com : مخفف Commercial به معنای تجاری است که اکثراْ جهت استفاده هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، اختصاص می یابد، اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع com استفاده میکنند.

net : (مخفف Network) این نوع Domain معمولاْ توسط شبکه هائی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

org : (مخفف Non-Profit Organizations) این نوع Domain معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

biz : (مخفف Business). این نوع Domain خــاص سایتهای شغلی - تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته است.

info : (مخفف Information). این نوع Domain در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. این اطلاع رسانی می تواند موارد تجاری و غیر تجاری را شامل گردد. سایتهایی که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص یافته اند، می توانند دارای دامنه ای مانند info. باشند.

name : این اولین نوع Domain ای است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند میتوانند از این دامنه استفاده کنند.

ws : این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و همانطور که از نامش بر می آید، می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد. 
us : این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

tv : این نوع Domain مخصوص به دامنه ملی یک کشور است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است  و برای این منظور استفاده میگردد.

سایر انواع دامین : در حقیقت انواع دیگری از Domain ها وجود دارند که هنوز به اندازه Domain های بالا ، مقبولیت نیافته اند. به طور مثال نوع دیگری از Domain به نام museum. وجود دارد که مخصوص موزه ها می باشد. و یا نوع aero که مخصوص سایتهای مرتبط با حمل و نقل هوایی و یا Mil که مربوط به سایتهای نظامی است.

انواع دو حرفی دامنه نمایانگر دامنه های کشوری و ملی میباشند: مانند ir (ایران)، jp (ژاپن)، de (آلمان), uk (انگلیس ) و .... که در انتهای نام Domain ها قرار می گیرند.

دامنه های تحت دامنه IR : برای ثبت با دامنه های زیر باید مجوز یا مدارک رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت موجود باشد .

co.ir : متقاضیان باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

ac.ir : رای سازمانهای آکادمیک که دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه های علمیه، یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

sch.ir : برای مدارس، موسسات و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران.

net.ir : برای واحدها یا موسساتی که مقررات رسمی آنها دلالت بر ارائه خدمات شبکه دارد، یا در غیر این صورت، قانونا مجاز به ارائه خدمات شبکه هستند.

gov.ir : برای بخشهای اداری و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران.

org.ir : برای سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و سازمانهای بین المللی که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست.

co.ir : رای همه سازمانها و شرکتهای غیر دولتی دیگر.

id.ir : برای اشخاص حقیقی که شهروند یا مقیم قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند.

دامین فرعی Sub Domain

 معروف ترین دامین فرعی www می باشد. دامینهای فرعی می توانند در DNS Server ایجاد شوند و نیاز به ثبت آنها همانند نام دامین اصلی نیست. البته اگر بخواهید برای یک نام دامین یک دامین فرعی تعریف کنید ابتدا باید نام دامین اصلی آنرا ثبت نمایید.

توجه به نکات زير به هنگام ثبت دامنه لازم است:

» عبارت انتخابي تشابه با نام تجاري معروف و معتبر نداشته باشد.
» كوتاه و متشكل از حداقل تعداد حروف باشد.
» تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد.
» حتي المقدور با نوع فعاليت سايت ارتباط داشته باشد.
» از اعداد و خط تيره استفاده نشده يا حداقل استفاده صورت گيرد.
» مشابه نام سايت ديگري كه موجب سردرگمي بازديد كنندگان شود نباشد.
» حتي المقدور از طريق مراكزي براي ثبت دامنه خود اقدام نماييد كه كلمه عبور و مجوز جابجايي و تغييرات را در اختيار شما قرار مي دهند.
» حتما شرايط و تعهدات ثبت كننده دامنه و نمايندگيها و همچنين شرايط اختصاصي پسوند مورد تقاضي را مطالعه و از تبعات حقوقي اقدامات خود آگاه شويد.
» هرگز از آدرس مجهول يا غير واقعي در مشخصات دامنه خود استفاده ننماييد.
» قبل از انتخاب دامنه مطمئن شويد كه علامت تجاري يا هر گونه علامت ثبت شده ديگر كه متعلق به غير بوده و شما قانونا مجوز رسمي جهت استفاده از آنرا نداريد در آدرس شما بكار نرفته باشد.
» درصورتي كه نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاريخ انقضاي آن نزديك است مي توانيد از خدمات دهنده خود تقاضاي خدمات پيش سفارش دامنه را بنماييد.
» هرگز از DNS شركتها و خدمات دهنده هايي كه مجاز به استفاده از آن نمي باشيد در دامنه خود استفاده نكنيد و ابن مشخصات را بدون مشورت با شخص فني تغيير ندهيد. زيرا هر تغيير در اين مشخصات مي تواند منجر به غير فعال شدن سايت شما گردد.
» اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا يك ماه قبل از سر رسيد انقضا تجديد نماييد.
» جهت انتقال دامنه ها از يك ثبت كننده به ثبت كننده ديگر يكماه زودتر از تاريخ انقضا اقدام نماييد.
» به محل و حساسيتهاي سياسي و اقتصادي ثبت كننده خود دقت نماييد، در صورت وجود دعاوي در ارتباط با پسوندهاي عمومي و اختصاصي محل دادگاه رسيدگي كننده ، محل ثبت كننده دامنه خواهد بود.
» در ارتباط با استفاده از دامنه قوانين بين المللي و قوانين محلي را همزمان در نظر داشته باشيد.
» از خدمات مانيتور مشخصات دامنه يا مخفي نمودن مشخصات خود براي جلوگيري از مزاحمتهاي تبليغاتي و سرقت دامنه خود استفاده نماييد.